Η γραμμή που στελεχώνεται από τις Μαίες του Τμήματος, θα λειτουργεί όλο το 24ωρο καθ’ όλη τη διάρκεια του χρόνου και οι κλήσεις θα είναι εμπιστευτικές.
Στόχος είναι η απόσυρση της επαίσχυντης διάταξης περί επίταξης ιδιωτών προκειμένου να καλυφθούν τα όποια κενά στο ΕΣΥ και η επανέναρξη του διαλόγου για την επάνδρωσή του
Στόχος τού προγράμματος αυτού είναι η εξέταση όλων των γυναικών ηλικίας 25 έως 70 ετών με τεστ Παπανικολάου, και των γυναικών από 40 ετών και άνω επιπροσθέτως με μαστογραφία.